StartUpCampus Programı’nın 3. Dönemi Demo Day ile Tamamlandı!

Endeavor Türkiye’nin Akbank iş birliğiyle düzenlediği StartUpCampus Programı’nın üçüncü dönemi girişimcilerle yatırımcılarının bir araya geldiği Demo Day ile sona erdi.

Endeavor  Youtube kanalı üzerinden 13 Ocak’ta canlı olarak yayınlanan etkinliğin açılış konuşmaları Akbank Ticari Bankacılık Genel Müdürü Mehmet Tugal ve Endeavor Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Dorman tarafından yapıldı. StartUpCampus Programı’nın ekosisteme büyük katkısı olduğuna dikkat çekildi.

Devamında, StartUpCampus 3. Dönem Girişimleri Agrovisio, Bakiyem, Beije, Car4future, Ecording, Kobaküs, Moritoys, Mottojoy, Sertifier, The Academys, Usersdot, Visiomex‘in kurucusu 12 girişimciyatırımcı sunumlarını gerçekleştirdi ve program mentorları Bora Yılmaz ve Ozan Sönmez’in yönlendirmeleri ve önerilerini dinledi.

Etkinlik, Endeavor Catalyst Fonu’nun yöneticisi Allen Taylor‘ın katılımıyla devam etti. Allen Taylor, ‘Uluslararası Yatırım Trend’leri üzerine görüşlerini bildirdi: “2021’de Türkiye, Meksika, Vietnam, Nijerya ve Suudi Arabistan yatırım dünyasında öne çıkacak. Onları Mısır, Pakistan ve Bangladeş takip edecek. Önce tüketici e-ticaret faaliyetleri yaygınlaşacak, bunu B2B e-ticaret faaliyetleri takip edecek. Fintech’te Unicorn Sürüsü büyümeye devam edecek. Eğitim ve sağlık teknolojileri en hızlı büyüyen sektörler olacak”.

 “Eskiden söylenen “Silikon Vadisinde değilseniz yatırım almak veya başarılı olmak için hiçbir şansınız yok” sözünün artık doğru olmadığına dikkat çeken Taylor, “Unicorn” diye tabir edilen ve 1 Milyar dolar değerlemeyi geçen şirketlerin coğrafi dağılımı gün geçtikçe artıyor. Bugün itibariyle Unicornların yarısına yakını Amerika’dan, çeyreği Çin’den ve geri kalanı diğer ülkelerden çıkıyor. 2009 yılında sadece 9 ülkede unicorn girişimler varken, 2019’da bu sayı 26 ülke oldu.” dedi.

Ekim ayında başlayan üçüncü StartUpCampus programı süresince girişimciler, hem güncel hem de değişen ihtiyaç alanlarına göre fonksiyonel online eğitimlere ve atölyelere katıldılar. Bu eğitim ve atölyelerde, strateji, hukuk, pazarlama ve iletişim, insan kaynakları, liderlik gibi önemli konular ele alındı.

StartUp Campus programı 2021 yılında da yeni girişimcilerle devam edecek.