İkinci Şirketle Endeavor Girişimcisi Olmak: Koray Bahar

Endeavor Girişimcileri, ikinci şirketlerini de Endeavor Ağı’na dahil etmek istemeleri durumunda standart seçim sürecinden muaf tutulur ve Yönetim Kurulu oylamasından geçer. Bunch ve Figopara bu oylama ile bu sene Endeavor Girişimleri arasına katıldı. Daha önce Sovos Foriba ile Endeavor Girişimcisi seçilen Koray Bahar‘a ikinci şirketi Figopara‘yı neden Endeavor’a dahil etmek istediğini sorduk.

Endeavor’a yıllar sonra yeniden dahil olmak nasıl bir duygu?
Foriba’nın büyüme ve globalleşme sürecinde, Endeavor bizim en büyük destekçimiz oldu. Hem biz kurucuların kişisel anlamda gelişmesi hem de bizimle benzer işi dünyanın farklı köşelerinde yapan girişimcilerle bir arada olmak, stratejimizi belirlemede büyük bir katkı sağladı bize. 2. yatırım turumuzun road showlarını Endeavor Global ekibi desteği ile Amerika ve İngiltere’de yaptık ve yatırımcılarımızı bu roadshowlarda bulduk. Figo’nun büyüme yolculuğu için Endeavor’ın büyük bir etki yaratacağına hiç şüphem yok.

-Endeavor’ın size ve Figopara’ya en çok hangi alanlarda faydası dokunacağına inanıyorsunuz?
Figo, Türkiye’de yakaladığı ürün pazar uyumu ile global anlamda açılımı için çalışmaya başladı. Bu, Endeavor Ağı’nın bize hız ve güç katacağına inandığımız ilk konu. Ayrıca finansman süreçleri için Endeavor Ağı gerek kaynağa ulaşmada gerekse yeni yatırım turlarında doğru yatırımcılara ulaşmak için çok kritik olacak.

-Endeavor’a dahil olmak isteyen (veya genel) girişimcilere önerileriniz neler?
Endeavor’ı ben bir alet çantası olarak tarif etmeyi seviyorum. Birçok farklı destek ihtiyacınız olan konuda, gerek network’ten gerekse global ekiplerden destek bulabilir girişimciler. Önemli olan bu araçları kullanmak için istekli ve talepkar olmaları.

-Eklemek istedikleriniz…
Endeavor Ailesinin bir parçası olmaktan hep gurur duydum, girişimcilik yolculuğumun en önemli kilometre taşlarında Endeavor’ın dokunuşları var. Hem Yönetim Kurulu Üyesi olarak hem de Endeavor Girişimcisi olarak Türkiye’de etki yaratan girişimcilerle birlikte olmaktan ve onlara destek olmaktan çok mutluyum.