Papara Endeavor Süreci’ni Anlatıyor: “Bu Deneyimi Mutlaka Yaşamalarını Öneriyorum”

Endeavor Girişimi Papara‘nın kurucu ortağı ve CEO’su Ahmed F. Karslı, 5. defa gerçekleşen sanal USP’de Endeavor Girişimcisi seçilmişti. Süreç her ne kadar standart gibi görünse de her girişimciye sunulan mentor desteği ve panellerde alınan kritik geri bildirim girişimcilerin ihtiyaçlarına ve sorunlarına yönelik oluyor. Bu durum her girişimcinin deneyimini farklı ve ona özel kılıyor. Ahmed’den kendi deneyimleriyle seçim sürecini dinledik.

1-Endeavor’a nasıl / neden dahil oldunuz?

Papara olarak bölgenin lider finans kuruluşu olmak hedefiyle faaliyet gösteriyoruz. Çok yakın bir zamanda Papara’yı Avrupa ve Orta Doğu’dan başlayarak yurt dışına açmayı, alanımızda ülkemizin büyük kıvançla takip edeceği başarılara imza atmayı amaçlıyoruz. Büyümemize paralel olarak, Endeavor ağının bir parçası olup kapsamlı, stratejik ve küresel destek hizmetlerinden faydalanmak istedik. Endeavor’ın, girmek istediğimiz yeni pazarlar konusunda yolumuzu aydınlatacağına inandık. Geçtiğimiz mayıs ayında yerel seçim panelinde ülke adayı olarak belirlendik ve daha sonra da dünyanın çeşitli bölgelerinden 11 panelistin yer aldığı ve yaklaşık 3 gün süren zorlu değerlendirme sürecinin ardından, Türkiye’den seçilen 68’inci girişim olarak ilan edildik.

2-Seçim sürecinde beklentileriniz ve karşılaştıklarınız arasında ne tür farklar vardı?

Seçim süreci bizim için çok heyecan vericiydi. Çok farklı girişimcilerin yaşadıkları zorlu süreçleri, sahip oldukları tecrübeleri dinlemenin bize çok şey kazandırdığını düşünüyorum. Panelistlerin çözüm odaklı yaklaşımları çok etkileyiciydi. Açıkçası son dönemlerde o kadar fazla yatırımcı ile görüşmüştüm ki seçim süreçlerinin onlara paralel ilerleyeceğini ve çok basit olacağını düşünüyordum. Ancak tahmin ettiğimin tersine yalnızca Papara’nın değil, bir girişimci olarak benim de değerlendirildiğimi hissettiğim bir süreç oldu. Mükemmel bir challenge oldu diyebilirim.

3-Uluslararası Seçim Paneli deneyiminiz nasıldı? Sizce size en değerli katkısı ne oldu?

Panellerde aldığımız geri bildirimler ihtiyaçlarımızı karşılamaya yönelikti. İşimizle ilgili olarak çok değerli yorumlar dinledik. Bu durum da bizi çok özel hissettirdi. Diğer yandan o kadar yapıcı eleştiriler vardı ki seçim panelinin sonunda Papara olarak bazı stratejilerimizi yeniden değerlendirme kararı aldık. Bunun da işimize çok olumlu etkileri oldu. Endeavor’ın uluslararası network’ünü girişimciler için çok değerli buluyorum ve önümüzdeki dönemde bize büyük katkıları olacağını düşünüyorum.

4-Önümüzdeki dönemde Endeavor’dan ne tür katkılar bekliyorsunuz?

Nakitsiz topluma azami katkı sağlamak vizyonuyla çıktığımız yolda oldukça zorlu geçen bir seçim sürecinden sonra Endeavor girişimi olarak seçilmek doğru yolda başarıyla ilerlediğimizin en büyük göstergelerinden biri oldu. Endeavor girişimi unvanını almanın hem bireysel hem de kurumsal kullanıcılarımıza çok daha iyi hizmet verebilmemizi sağlayacak büyük fırsatlar ortaya çıkaracağına inanıyorum. Türkiye’den çıkan bir fintech startup’ı olarak 5 yıl içinde bölgenin en büyük finans uygulaması olmak gibi bir hedefimiz de var. Endeavor’ın global varlığı ile birlikte mentor ve yatırımcı ağından en iyi şekilde faydalanmayı hedefliyoruz.

5-Endeavor’a başvuracak girişimcilere tavsiyeleriniz neler?

Öncelikle bu deneyimi mutlaka yaşamalarını öneriyorum. Sonuç ne olursa olsun sürecin her aşamasında kazanılan deneyim çok değerli. Endeavor’ın girişimci ağından ve mentorlarından alacakları görüş ve değerlendirmeler iş modellerini daha çok geliştirmelerini sağlayacaktır. Ayrıca hem Türkiye hem de yurt dışı pazarında neye ihtiyaçları olduğunu görmelerine, benzer iş modellerinin nasıl şekillendiğini öğrenmelerine yardımcı olacaktır.