Martı’nın Kurucuları: “Daha Fazlasını Yapabileceğinizi Hissettiğiniz Bir Dönemden Geçiyorsanız Endeavor’a Başvurmak için Doğru Zaman”

10-12 Şubat tarihleri arasında Riyad’da gerçekleşen Uluslararası Seçim Paneli’ne (USP) Türkiye Adayı olarak katılan Martı’nın kurucu ortakları Alper Öktem ve Sena Öktem, Riyad USP’sinde Endeavor Girişimcisi seçildi. Süreç her ne kadar standart gibi görünse de her girişimciye sunulan mentör desteği ve panellerde alınan kritik geri bildirim girişimcilerin ihtiyaçlarına ve sorunlarına yönelik oluyor. Bu durum her girişimcinin deneyimini farklı ve ona özel kılıyor. Martı’nın kurucularından kendi deneyimleriyle seçim sürecini dinledik.

Endeavor’a nasıl / neden dahil oldunuz?

Hikayemizi yazmaya başladığımız ilk günden itibaren Endeavor ile bir gün yollarımızın kesişeceğini biliyorduk. Yurtiçi ve yurtdışı pazarlarında büyüme hedeflerimiz doğrultusunda devam eden çalışmalarımızın karşılığını Endeavor’un geniş mentör ve girişimci ağı sayesinde daha hızlı elde edebileceğimize inanıyorduk.

Seçim sürecinde beklentileriniz ve karşılaştıklarımız arasında ne tür farklar vardı?

Sektör dışında olan panelistlerin oldukça yerinde olan sektörel yorum ve önerilerini almayı beklemiyorduk. Değerlendirmeler çok sınırlı bir zaman diliminde yapılmasına rağmen nokta atışı, hedefe yönelik ve yapıcı fikirler duymak bizi hem şaşırttı hem sevindirdi.

Uluslararası Seçim Paneli deneyiminiz nasıldı? Sizce size en değerli katkısı ne oldu?

Çok kıymetli panelist ve girişimciler ile birbirinden güzel 3 gün deneyimleme fırsatı elde ettik. Bizim yaratmaya çalıştığımız hikayeye benzer hikayeler yazmaya çalışan insanlar ile bir araya gelmek, onların tecrübelerini dinlemek, onlarla paylaşımlarda bulunmak bizim için çok değerli bir katma değer oldu.

Önümüzdeki dönemde Endeavor’dan ne tür katkılar bekliyorsunuz?

Endeavor’un uzun yıllar boyunca verdiği emeklerin karşılığı olarak ortaya çıkan güçlü network ve mentör ağı desteği ile büyüme hedeflerimizden sapmadan yurtiçi ve yurtdışı operasyonlarımızı genişletmeyi hedefliyoruz.

Endeavor’a başvuracak girişimcilere tavsiyeleriniz neler?

Daha fazlasını yapabileceğinizi hissettiğiniz bir dönemden geçiyorsanız ve bunu nasıl yapabileceğiniz konusunda kafanızda soru işaretleri varsa Endeavor’a başvurmak için doğru zaman gelmiş demektir. En yüksek değeri sağlayabilmek adına yaptığınız işe çok hakim olmanız ve size yöneltilen her eleştirinin aslında sizin faydanıza olduğunu unutmamalısınız.