ScaleUp Summit Yeniden Başladı

ScaleUp Summit İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA), Dentons, BASEAK, Commencis ve AloTech desteğiyle 31 Ekim Pazartesi günü Kolektifhouse Maslak’ta gerçekleşti!

Zirve, İSTKA Genel Sekreteri Erkam Tüzgen’in Neden Girişimcilere Destek Oluyoruz konuşmasıyla başladı. Tüzgen: “Bugün 4 unicorn 2 decacorn’umuz var. Amacımız, Türkiye’nin dünyanın en gelişmiş girişimcilik ekosistemlerinden olması.”

Endeavor Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kurttepeli ve Endeavor Türkiye Genel Sekreteri Aslı Kurul Türkmen Scale-up girişimcilerinin sihrini konuştu.

Daha sonra Microsoft Türkiye’den Levent Özbilgin’in, Commencis’ten Fırat İşbecer ile söyleşisini dinledik. Levent Özbilgin kurumsal şirketlerden yatırım almak isteyen girişimcilere tüyo verdi: “Büyük şirket çalışanlarının kurumsal bütünlük içinde kaybolmak gibi bir kusuru var. Sizin elevator pitch’le bizi bu körlükten çıkarmanız ve şirketinizi kaçırma korkusunu yaşatmanız lazım.”

Scale Effect ile İSTKA desteği, TİM ve 212 partnerliğinde, Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) açılım hedefinde olan şirketleri bir araya getirdiğimiz Scale Effect Programı’nın nasıl geçtiğini Endeavor Türkiye İş Geliştirme Direktörü Utku Tuncay anlattı.

Takibinde, yurt dışına açılım için büyümeyi beklemeyen girişimcileri dinledik: Yolun en başından global düşünmek. Melis Abacıoğlu (Wellbees), Oğuzhan Başeğmez (Mindbehind) ve Volkan Özkan (Yolda.com) girişimci olarak şirketini büyütmeye nasıl hazır olunur, süreçte yapılan fedakarlıkları, hataları ve karar süreçlerini anlattılar.

Zirve, Endeavor Girişimcileri ile ABD, Avrupa, Güneydoğu Asya ve MENA açılım süreçlerini dinledik. Kaya Diker (Vision), Koray Bahar (Figopara) ve Korhan Erçin (AloTech) ile krizin yarattığı fırsatlardan, işe alım-coğrafya bağlantısından, girişimcilerimizin yurt dışına açılım öğrenimlerinden ve hedeflerinden bahsettik.

Sıradaki sunumun konusu “Yurt Dışına Açılırken Bilmeniz Gerekenler”di. Insider Global Büyüme Direktörü Ali Avcı’nın sunumundan öne çıkanlar:
-İlk açıldığınız ülkeye kesinlikle kurucu ortak gitmeli
-Parayla değil hayatla derdi olan, daha önce takım sporu yapmış, meraklı insanları alın.

Son iki içerikte bakışımızı İngiltere’ye ve yatırıma çevirdik. İngiltere’de Değişenler ve Değişimi Yaratanlar. Dentons’dan Joseph Altendorff ve BASEAK’tan Selahattin Kaya’dan neden Türk şirketler İngiltere pazarını düşünmeli sorusunun cevabını dinledik.

ScaleUp Summit’in son içeriği yatırımcıları konuk etti: Yatırımcıların Gözünden İyi/Kötü/Çirkin. Arın Özkula (500 Emerging Europe), Ecem Altıok (Yıldız Ventures) ve Numan Numan’ın (212) panelini Okan Arıcan (BASEAK) yönetti.

Destekçilerimize, konuşmacılarımıza, 200’e yakın katılımcımıza teşekkür ederiz!

Etkinliğin kaydını izlemek için tıklayın.