ScaleUp Programı’nın Son Atölyesi Gerçekleşti

3. Dönem ScaleUp Programı’nda girişimciler, programın 5. ve son Atölyesi’nde Uluslararası Açılım ve Yatırım konuşmak üzere 24 Haziran Perşembe günü bir araya geldiler. Ürün odaklı büyümenin, uluslararası pazarlara açılmanın ve büyüme amacıyla yatırım kabul etmenin konuşulduğu atölyede konuklar girişimcilere tecrübeleri üzerinden tavsiyelerde bulundu ve fikir alışverişi yaptılar.

Atölye’nin ilk konuğu 2015’te YemekSepeti’ni bünyesine katarak Türkiye pazarına giren DeliveryHero’nun Uluslararası Pazarlar Başkan Yardımcısı Oksana Lukyanenko oldu. Lukyanenko girişimcilere YemekSepeti ve DeliveryHero’daki uluslararası açılım deneyimlerini aktardı ve soruları yanıtladı. Lukyanenko girişimcilere şunları tavsiye etti:

·       Girişimciler hedef pazar belirlerken oradaki teknolojik altyapının durumunu ve kullanım oranını çok iyi araştırmalı.

  • Yeni bir pazara girerken bu operasyon için ayırılabilecek bütçe önceden ve kesin olarak belirlenmeli.

Atölyenin 2. konuğu, Opsgenie ve ScaleX Ventures kurucu ortağı Berkay Mollamustafaoğlu, katılımcılara uluslararası açılım tecrübelerini aktardı. Buna göre;

–       Avrupa, ABD’ye kıyasla daha parçalı bir pazar. ABD ise daha büyük ve homojen. Girişimciler hedef Pazar seçerken bunu iyi değerlendirmeli.

Atölyenin son içeriğinde ise ScaleX Ventures kurucu ortağı Dilek Dayınlarlı, katılımcılara uluslararası açılım konusunu hem yatırımcı hem de girişimci perspektifinden anlattı ve kaynak tavsiyelerinde bulundu;

–       Yatırım alarak yeni pazarlara açılacak girişimler içeriye “akıllı para” almaya özen göstermeli.

–       How to Win Friends and Influence People – Dale Carnegie

Başta atölye konukları Oksana Lukyanenko, Berkay Mollamustafaoğlu ve Dilek Dayınlarlı olmak üzere tüm katılımcılara teşekkür ederiz. Bir sonraki buluşmada görüşmek üzere!