Gözlemcilerin Gözünden Riyad Uluslararası Seçim Paneli

ScaleUp Programı’nın 2. Dönem girişimcilerinden Boni Global ve Protranslate kurucuları Sarper Sılaoğlu (Boni) ve Kerem Kalkancı (Protranslate) 10-12 Şubat tarihleri arasında Riyad’da gerçekleştirilen 93. Uluslararası Seçim Paneli’ne program kapsamında gözlemci olarak katılarak seçim sürecini yakından gözlemledi.

18 Şubat Salı günü gerçekleşen ScaleUp Programı kapanış atölyesinde Kerem, Riyad Uluslararası Seçim Paneli’ni diğer girişimcilere anlattı.

Kerem, Riyad USP’sini anlatırken birkaç başlık üzerinde durdu:

Panelist Seçimi ve Girişimcilerden Beklentileri

“Görebildiğim kadarıyla panellerde girişimcileri alakalı sektörlerden panelistler ile eşleştirmeye özen gösterilmişti. En azından bir panelist girişimcinin sektörüne yakın bir sektörden seçilmişti. Panelistler sadece sizin başarılı bir girişim yaratıp yaratmayacağınıza bakmıyor, biraz da bu dünyaya nasıl bir etki yaratacağınıza ve sonrasında ‘give back’ kültürü barındırıp barındırmadığınıza da bakıyor.”

Geri Bildirim İmkanı

“Panele katılan bütün girişimciler, farklı sektörlerden pek çok başarılı mentörle görüşme ve bütün görüşmelerin sonunda hepsinden geri bildirim alma fırsatı buluyor. Geri bildirimler birden çok aşamada gerçekleşiyor; ilki panellerden sonra, ikincisi akşam etkinliğinde, üçüncüsü de son gün. Akşam etkinliğinde girişimciler bir yandan gündüz panellerde anlatamadığı kısımları anlatıyor, bir yandan da ek geri bildirimler alıyor. Son gündeyse başarılı da olsanız başarısız da olsanız panelistlerden bir kişi girişime atanıp geri bildirim sürecine devam ediyor. Muhtemelen çok uzun sürede bile alamayacağınız kadar geri bildirimi iki gün içerisinde toplamış oluyorsunuz.

Katılan Girişimlerin Ciroları

“Benim gözlemlediğim kadarıyla ortalama 1 milyon dolar üzeri senelik cirosu olan girişimler katılmıştı. O bölgenin girişimleri de vardı. Körfez Bölgesi olduğu için de sermayesi ve yatırımı daha fazla olan girişimler olduğunu gözlemledim. 10 milyon dolar üzeri yatırımlar pek duyulmamış vakalar değildi. Kiminle konuştuysam 10–30 milyon dolar arası yatırım almıştı. Catalyst Fonu’nun Yöneticisi ile de konuştum bu konuyu. ‘Türkiye’de bu meblağda rakamlar konuşulmuyor, ben yatırımımızı söylemeye çekindim.’ dedim.”

Networking İmkanı

“‘Networking’ fırsatı inanılmaz. Dünyanın her tarafındaki Endeavor ofislerinden Ülke Adayları, bizim gibi gözlemciler ve yatırımcılar var. MENA Bölgesi’nden aile fonları ve Amerika’dan da bir iki yatırımcı katılmıştı. Sarper (Boni Global) güzel bir ‘Networking’ fırsatı yakaladı. Sarper havalimanlarına ulaşmaya çalışıyormuş. Son gece yemekten çıktıktan sonra Ege (Endeavor) bizi havalimanlarındaki x-ray’lere reklam veren bir Endeavor Girişimcisi ile tanıştırdı. Orada birbirlerine iletişim bilgilerini verdiler ve inanılmaz bir fırsat doğdu. Birinin müşterisi diğerine yarayacak, diğerinin müşterisi öbürüne yarayacak. Aslında iyi ‘Networking’ becerisi olan birinin çok iyi fırsatlar yaratabileceği bir yerdi.