Endeavor Girişimcileri Dubai’de Buluştu

Endeavor Entrepreneur Retreat, her sene tüm dünyadan Endeavor Girişimcileri’ni bir araya getiren büyük bir etkinlik. Özellikle pandemi döneminde Endeavor Seçim Süreci’ne online ortamda dahil olup seçilen girişimcilerin tanışması ve bilgi paylaşımı yapması için düzenlenen Endeavor Entrepreneur Retreat, bu yıl 8-10 Mart tarihleri arasında Dubai’de gerçekleşti. Etkinlikte, son iki senede Endeavor Girişimcisi seçilen girişimcilerin katılımına ağırlık verilmişti. Endeavor Türkiye’den Ahmed F. Karslı (Papara), Koray Bahar (Figopara, Foriba), Sertaç Taşdelen (Binnaz, Faladdin) ve Zafer Şen (OBSS) katılım gösterdi.

 

 

Etkinliğin ilk günü gerçekleşen gezi ve akşam yemeği sonrası, ikinci gün Endeavor Global Başkanı Adrian Garcia-Aranyos’un açılış konuşmasıyla başladı. Ardından Endeavor’ın kural bazlı yatırım fonu Catalyst’in yönetici ortağı Allen Taylor, General Atlantic’in EMEA başkan yardımcısı Andrea Calabro ve Lumia Capital Yönetici Ortağı Chris Rogers arasında yatırım sektörünün geleceği hakkında bir söyleşi gerçekleşti. Sonrasında girişimciler gruplara ayrılarak uluslararası açılım, birleşme ve satın alma yollarıyla büyüme, şirket satışı ve şirket kültürünü ölçeklendirme üzerine seanslar gerçekleştirdi. Öğle yemeğinde ise girişimciler yine gruplara ayrılarak konu başlıklı finansal teknolojiler, kripto dünyası gibi konular çerçevesinde problemler ve çözümler üzerine sohbetler gerçekleştirdi.

 

 

Üçüncü gün Dubai Museum of the Future’da, Endeavor Birleşik Arap Emirlikleri Genel Sekreteri Noor Shawwa’nın açılış konuşmasıyla başladı. Ardından Dubai Ekonomi ve Turizm Bakanı Helal Saeed Almarri ve Yapay Zeka, Dijital Ekonomi ve Uzaktan Çalışma Bakanı Omar Bin Sultan Al Olama’dan Dubai’nin geleceği, vizyonu ve çalışma fırsatlarını dinledik. Sonrasında, Orta Doğu’nun en büyük ve en ilham verici şirket saışlarından biri olan, Endeavor Girişimi Careem’in kurucu ortaklarından Mudassir Sheikha, Chris Rogers’la bir söyleşi gerçekleştirdi. Sheikha, MENA bölgesinden unicorn çıkmasına çoğu kişinin inanmadığını, Careem olarak önce bu önyargıyı kırdıklarını ve daha birçok farklı bariyeri kırmak istediklerinden bahsederken, süreçteki rol modellerinin öneminden bahsetti. Endeavor’da, girişimcilerin rol modellerine ihtiyacından ve zaman içinde kendilerinin rol modelleri haline dönüşmesinden çokça bahsediyoruz.

Endeavor ağında pandemi süresince Uluslararası Seçim Panelleri dahil yüz yüze buluşmalar gerçekleştirilemiyordu. Endeavor’ın en büyük değeri olan girişimci ağının bu tür buluşmalardan ne kadar fayda sağladığını yeniden hatırlamak çok güzel bir deneyim oldu.