Alictus Kurucuları: “Büyürken, Sürekli Yenileniyoruz ve Kabuk Değiştiriyoruz”

Endeavor Girişimi Alictus’un kurucu ortakları Ecem Baran ve Emre Taş, 26-28 ocak tarihlerinde gerçekleşen sekizinci sanal USP’de Endeavor Girişimcisi seçilmişlerdi. Süreç her ne kadar standart gibi görünse de her girişimciye sunulan mentor desteği ve panellerde alınan kritik geri bildirim girişimcilerin ihtiyaçlarına ve sorunlarına yönelik oluyor. Bu durum her girişimcinin deneyimini farklı ve ona özel kılıyor. Alictus’un kurucularından kendi deneyimleriyle seçim sürecini dinledik.

Endeavor’a nasıl ve neden dahil oldun?
Endeavor, Alictus’u kurduğumuz günden bu yana uzaktan takip ettiğimiz bir organizasyondu, ancak aktif olarak temasta olmamıştık. İlk temasımız geçen yıl Mart ayından Endeavor Türkiye’nin bize ulaşması ile oldu. Ardından Temmuz’da Ankara Mentor Paneli’nde, Eylül’de Yerel Seçim Paneli’nde ve son olarak, bu sene Ocak’ın sonunda Uluslararası Seçim Paneli’nde yer aldık. Bizim için tüm Endeavor Süreci hem Seçim Panelleri’nde hem de öncesindeki mentor görüşmelerinde oldukça faydalı oldu.

Seçim sürecinde beklentilerin ve karşılaştıkların arasında ne tür farklar vardı?
Hem Seçim Panelleri’nde hem de öncesindeki mentor görüşmelerinde, birbirinden değerli kişilerin perspektifinden Alictus’u görme imkanımız oldu. İyi olduğunu düşündüğümüz yönlerimizin teyidini alırken önümüzdeki süreçte karşılaşabileceğimiz zorluklara yönelik olarak nokta atışı, uygulanabilir öneriler aldık. İşin aslı, geri bildirimlerin bu kadar yerinde olacağını beklemiyorduk. Kısa süre içerisinde bu tarz ‘uygulanabilir öneriler’ alabilmek gerçekten etkileyiciydi. Tek başına bu sürecin bile girişimciler olarak bizi güçlendirdiğini hissediyorum.

Uluslararası Seçim Paneli deneyiminiz nasıldı? Sizce size en değerli katkısı ne oldu?
Bizim için bütün süreç tamamen online gerçekleşti, buna Uluslararası Seçim Paneli de dahil. Sadece bu açıdan değerlendirdiğimizde bile farklı ve çarpıcı bir süreçti. Alictus’un bu noktaya yatırım almadan gelmiş olması, Endeavor Global Ağı’nın da çok alışık olmadığı bir profil ortaya koymuş oldu. Bu sebeple, panelistlerin Alictus’la karşılaştırmalı değerlendirme yapabilecekleri örnek sayısı görece daha az, dolayısıyla kuvvetli geri bildirimler almamız belki de görece daha zordu. Buna rağmen, Türkiye Süreçlerinde olduğu gibi USP’de de panelistler işi ve bizi şaşırtıcı derecede iyi tahlil ederek yapıcı eleştirilerde bulundular. Onlarca Uluslararası Panel’de yer almış, bizim gibi globalde hareket eden birçok girişimi ve girişimciyi değerlendirmiş, gözlemledikleri örüntüler üzerinden nokta atışı tavsiyeler verebilen ve bunları ilişkilendirildikleri örnekler üzerinden açıklayan panelistlerin karşısında olmak çok değerliydi.

Önümüzdeki dönemde Endeavor’dan ne tür katkılar bekliyorsunuz?
Alictus büyürken, sürekli yenileniyoruz ve kabuk değiştiriyoruz. Bütün bu değişiklikler bizim için birer dönüm noktası ve her bir dönüm noktasına iyi hazırlanmış olmamız gerekiyor. Bunun için ihtiyacımızı ve Endeavor’ın sunabileceği katkıyı sadece tek bir eksene indirgemek mümkün değil. Konu sadece finansmana doğru yeteneğe erişmekten ibaret değil; spesifik konularda doğru danışmanlarla ve mentorlarla bir araya gelebilmek ya da bazen sadece aynı konumda bulunmuş bir girişimciyle sohbet edebilmek. Bu ve benzeri birçok noktada, Alictus büyümeye devam ederken Endeavor’ın önemli katkısı olacağını düşünüyoruz.

Endeavor’a başvuracak girişimcilere tavsiyeleriniz neler?
Bizim için Endeavor seçim süreci çok akıcı geçti ve ekstra bir çaba göstermemiz gerekmedi. Bir sunum hazırlığı yapmaktansa, bütün panellere girip işimizi anlatmaya başladık. Bu sayede işimizin sürekliliğinden odağımızı koparmadan Endeavor sürecini ilerletebildik. Kendi deneyimimizden yola çıkarak, diğer girişimcilere de her şeyden önce işlerine odaklanmalarını ve süreç için ekstra çaba göstermeleri gerekiyorsa Endeavor için doğru zamanda olmayabileceklerini düşünmelerini tavsiye ederim. Girişimciler olarak işimizi büyütmek ve enerjimizi bu doğrultuda kullanmak her zaman ilk odağımız olmalı. Endeavor’un çok başarılı bir seçim ekibi var, siz onlara ulaşamasanız bile doğru zamanda onlar size ulaşabiliyor.