Akinon Kurucuları: “Sonuç Ne Olursa Olsun Bütün Sürecin Tadını Çıkarın”

Endeavor Girişimi Akinon’un kurucu ortakları Ahmet Sarı ve Tolga Tatari, ilk gerçekleşen sanal USP’de Endeavor Girişimcisi seçilmişlerdi. Süreç her ne kadar standart gibi görünse de her girişimciye sunulan mentör desteği ve panellerde alınan kritik geri bildirim girişimcilerin ihtiyaçlarına ve sorunlarına yönelik oluyor. Bu durum her girişimcinin deneyimini farklı ve ona özel kılıyor. Akinon’un kurucularından kendi deneyimleriyle seçim sürecini dinledik.

Endeavor’a nasıl / neden dahil oldunuz?

Akinon olarak, kurulduğumuz günden bu yana artan bir ivmeyle ilerledik ve üç yıl içinde, perakende e-ticaret platformu endüstrisinde yerel bir lider haline geldik. Yılda yüzde 400 büyüme oranı gerçekleştirerek Türkiye’de ölçeklenebilir iş modelinin kanıtı olduk. Bu kısa süre zarfında, Endeavor’ın global ölçekte girişimci ve iş insanlarını bir arada topladığı ağının bir parçası olmak bizim bir diğer önemli ve prestijli adımımız oldu. Endeavor’ın geniş Mentör ve Girişimci Ağı’nın, global çalışmalarımızı genişletmek ve küresel bir oyuncu olmak yolunda bize güç katacağına inanıyoruz.

Seçim sürecinde beklentileriniz ve karşılaştıklarınız arasında ne tür farklar vardı?

Bu sürede birçok değerli panelist ile tanışma fırsatı elde etmek bizim için çok kıymetli oldu. İş modelimiz ile ilgili aldığımız geri bildirimler ve fikir alışverişleri sürece anlam kattı. Mentörlerin paylaştığı değerli deneyimler hem bizlere yol gösterdi hem de iş modelimizle ilgili farklı bakış açılarından düşünmemizi sağladı.

Uluslararası Seçim Paneli deneyiminiz nasıldı? Sizce size en değerli katkısı ne oldu?

Endevaor’un normalde 3 gün süren Uluslararası Seçim Panelleri’nin, Covid-19 nedeni ile 1 güne sığdırılarak online yapılması bizim için önemli bir deneyim oldu. Farklı ülkelerden bir sürü güzel insanla tanışmak, büyüme hikayelerini dinlemek çok değerliydi. Kendi sürecimiz ile ilgili ilerleme planlarımız için oldukça faydalı oldu.

Önümüzdeki dönemde Endeavor’dan ne tür katkılar bekliyorsunuz?

Küresel genişleme planlarımız doğrultusunda kendi ağımızı güçlendirmek için Endeavor’ın Girişimci Ağı’ndan en iyi şekilde faydalanmak istiyoruz.

Endeavor’a başvuracak girişimcilere tavsiyeleriniz neler?

Başvuracak girişimcilere bu deneyimi yaşamalarını, sonuç ne olursa olsun kesinlikle bütün bu sürecin keyfini çıkarmalarını tavsiye ediyoruz. Çünkü Endeavor’ın Girişimci Ağı’ndan ve Mentörleri’nden aldığınız değerli deneyimler iş modelinizle ilgili hem Türkiye hem de yurt dışı pazarında neye ihtiyacınız olduğunu net bir şekilde görmenizi sağlıyor.